Prof. Turan Yazgan’ın kaleminden Eşkiyalık ve İsyan

Turan Yazgan hocamız, bir yıl önce, 22 Kasım 2012 târihinde son nefesini vererek aramızdan ayrılmıştı. Türk Milleti ve Türk Devleti’ne ilmiyle, irfânıyla ömür boyu hizmet eden, özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin Türklük şuuruna sâhip olarak yetişmeleri için olağanüstü çaba sarfeden hocamızı rahmetle anıyor, bir Türk olarak kendisine karşı beslediğim samîmî minnet ve şükran duygularımın nâçizâne bir ifâdesi olmak üzere, bu hafta kürsüyü hocamıza bırakıyor, “Eşkiyalık ve İsyan” başlıklı makâlesinden bu köşenin hacmine uygun bir bölümü sizlere sunuyorum; bugüne kadar şu veyâ bu sâikle AKP’ye oy vermiş her TÜRK, bu yazıyı dikkatle okumalıdır:
Türkiye uzun yıllardır, bir çıbanbaşı ile karşı karşıyadır: TERÖR!
Sözlüğe göre terör, bir siyasi davayı kabul ettirmek için karşı tarafa korku salmak, mala, cana kıyma eylemleridir.
Oysa bir siyasi dava silah zoruyla kabul ettirilmek isteniyorsa, mesela devleti yıkmak, siyasi iktidarı pes ettirerek bağımsızlık, vatan içinde belli bir bölgede muhtariyet kazanmak, vatanı bölerek vatan içinde sınırları belli bir devlet kurmak, vatanı işgal eden düşmanla işbirliği yapmak, silahsız ve erkeksiz köyleri basmak, bizim tarih boyunca kullandığımız bir kelime ile ifade edilmelidir: İSYAN! İsyanın vasıtasına da eşkıyalık (eşkiyalık) denir. Yukarıdaki gayeye dönük eşkıyalığın da iki şekli vardır: Dağ eşkıyalığı, şehir eşkıyalığı.
Türkçede bir de çete kelimesi vardır. Bu kelimeye de benzer anlamlar yüklenebilir. Bu kelime de çok kullanılmaktadır. Çete kurmak, çetecilik yapmak… Bu kelime, özellikle harp zamanlarımızda hem düşman hem de millî güçler olarak kullanılmıştır. Millî güçler genellikle devlet tarafından kurulabilir veya kendiliğinden oluşabilir ve devletçe desteklenebilir. Bugün Türkiye’de yaşanan ve terör denen olaylarla bunları aynı kavrama sokmak doğru değildir.
Terörü kullanarak eşkıyalığı ve isyanı bir tarafa itmek, halkımız nezdinde her gün dinlenen, okunan, yazılan hadiselerin ne olduğunu gizlemek anlamına gelmektedir. Hadiseyi doğru anlatmak için kullanacağınız terim, isyandır, dağlarda ve şehirlerde askeri ve halkı vahşice, sinsice katletmek ise eşkıyalıktır.
Terör, terörist bizim için hiçbir mânâ ifade etmez. Bu sebeple ülkede cereyan eden korkunç dağ ve şehir eşkıyalığının kimse farkında değildir ve kanıksanmış, her yerde olan, basit terördür.
Bu eşkıyalıkların tam anlamıyla manası da isyan’dır. Türkiye’de terör merör yoktur, eşkıyalık ve isyan vardır. (…) Şimdi isyanın esas unsurları olan dağ ve şehir eşkıyasını öldürmek, etkisiz hale getirmekle ifade ediliyor. Bu da anlaşılmaz bir ifadedir. Halkımız, acaba kıskıvrak bağladılar mı, yoksa hapse mi attılar, yoksa öldürdüler mi? Bunlardan hangisini seçeceğine zor karar verebilir.
Bir isyanın başka yollarla ortadan kaldırılacağını ve kaldırılmasına yardımcı olunacağını düşünmek boş görüşlerdir. İsyan bitmedikçe hiçbir tedbir sökmez. Okul açarsın yakarlar, yol yaparsın makineleri tahrip ederler, öğretmen tayin edersin öldürürler, fabrika kurarsın temeline dinamit döşerler… Bu ülke bunların hepsini yaşamıştır.
Kafalara eşkıyalığı ve isyanı iyi yerleştirmek gerekir. Halkın kolay kavramadığı ve tamamen yabancı bildiği, dolayısıyla kafasında güçlü bir medya ile istenilen anlayışın hayal ettirilmesine imkân sağlayan yabancı terimleri bir tarafa atmalıyız. Açık bir şekilde eşkıyadan ve isyandan ve şehit edilme veya öldürülmeden bahsetmeliyiz. Şehit olmak, ancak ve ancak resmi, devletçe kurulmuş ve devletin varlık sebebini teşkil eden, peygamber ocağı askerimize ait imtiyazlı bir kavramdır. Bunu da zedelememek gerekir. (…)
İsyan, ne zaman olursa olsun, neremizde olursa olsun derhal bastırılmalıdır. Dersim İsyanı bize Kerkük Musul’u kaybettirmiştir. Bu isyan da petrol kaynaklarımızı ve hazinelerimizi yatırdığımız GAP’ı kaybetmemize sebep olacaksa bunun, bu suçun altından hiçbir güç kalkamaz ve Türk milletinin neredeyse sonu demektir.

Muhsin Küçük hakkında 110 makale
Av.Muhsin Küçük

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Lütfen görselin sonucu giriniz *